W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klas 5a, 6b, 7a, 7b oraz 8a ponownie wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Powstańcy’44 – pamiętamy!”. Celem przedsięwzięcia było m.in. pogłębianie wiedzy historycznej dotyczącej Powstania Warszawskiego, budowanie tożsamości narodowej, poznawanie sylwetek Powstańców, a także kształtowanie postaw patriotycznych, rozwijanie świadomości obywatelskiej i uwrażliwienie młodzieży na konieczność dbania o pokój na świecie.
Szkolnym koordynatorem projektu była pani Agnieszka Olbromska.
Podczas pięciu spotkań projektowych w każdej klasie uczniowie mieli okazję zapoznać się z szerokim zakresem zagadnień związanych z Powstaniem Warszawskim. Poruszono m.in. następujące tematy:
- Geneza Powstania Warszawskiego
- Edukacja w czasie okupacji – tajne komplety
- Powstańcze symbole i ich znaczenie
- Kobiety w Powstaniu – „Powstanki”
- Życie ludności cywilnej podczas powstania
- Rola Szarych Szeregów
- Harcerska Poczta Polowa
- Sportowcy walczący w Powstaniu Warszawskim
- Łączność i komunikacja – prasa, radiostacje, łącznicy, kurierzy i poczta harcerska
- Rola religii i duchowieństwa w Powstaniu
- Krzysztof Kamil Baczyński – poeta walczącej stolicy
- Znaczenie fotografii, książek i filmów dokumentalnych dokumentujących Powstanie
- Dlaczego pamięć o Powstańcach jest tak ważna?
- Lekcje historii dla współczesnych: jakie wartości warto pielęgnować i jak zapobiegać wojnie?
- Wpływ Powstania Warszawskiego na kształtowanie tożsamości narodowej Polaków
W ramach zajęć uczniowie analizowali także fragmenty utworów literackich, takich jak Czy wojna jest dla dziewczyn? i Ziele na kraterze, a także poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Te teksty pozwoliły lepiej zrozumieć przeżycia ludzi, którzy doświadczyli wojennej rzeczywistości, rozłąki z rodziną i niepewności codzienności w okupowanej Warszawie.
Dodatkowo uczniowie obejrzeli filmy dokumentalne oraz wywiady z uczestnikami Powstania, zapoznali się z biogramami powstańców oraz pieśniami i piosenkami z tamtego okresu. Podsumowaniem projektu było przygotowanie przez uczniów prezentacji multimedialnych oraz plakatów tematycznych.
Udział w projekcie był niezwykle wartościową lekcją historii. Uczniowie zrozumieli, jak wielki wpływ mają wydarzenia historyczne na literaturę, kulturę i postawy społeczne. Poznali emocje, które towarzyszyły młodym ludziom walczącym o wolność – nie tylko dla siebie, ale również dla przyszłych pokoleń.