Aktualności
Złota 10 czyli Mazowiecka Szkółka Dziennikarska
To już 4 edycja projektu „Złota 10 czyli Mazowiecka Szkółka Dziennikarska”. Projekt ma na celu kształcić młodych, przyszłych dziennikarzy, ale również uczyć młodzież myślenia krytycznego wobec wszystkich treści, którymi są zalewani we współczesnym świecie. Wśród naszych uczniów Urszula Karaś i Miłosz Gutkiewicz zostali wytypowani jako najaktywniejsi uczestnicy warsztatów. 1 grudnia odbyło się oficjalne wręczenie nagród dla złotej 10. Na uroczystość przybył m. in. Wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Konkurs – „Jesienny pokaz mody”
W tym dniu sala gimnastyczna naszego przedszkola zmieniła się w wybieg dla najmłodszych modeli i modelek – był czerwony dywan, a także pięknie zaaranżowany kącik dla paparazzi, w którym każdy uczestnik pokazu mody miał zrobione pamiątkowe zdjęcie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz przedstawiamy nagrodzonych przedszkolaków:
Dzień Pluszowego Misia
W dniu 25 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów.
Uroczysty dzień rozpoczął się od wspólnej zabawy w Misiowej Krainie. Dzieci poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach o misiach. Uczestniczyły w wielu atrakcjach tj. zabawy ruchowe i plastyczne, quizy, zagadki, misiowe tańce, degustacja miodkiem.
Pasowanie na czytelnika
Po zabawie andrzejkowej uczniowie klas pierwszych byli zaproszeni do szkolnej biblioteki.
Tam zostali zapoznani z regulaminem biblioteki, a także prośbami każdej książki. Pasowanie na Czytelnika odbyło się poprzez położenie na ramieniu każdego młodego czytelnika wielkiej księgi "Pana Tadeusza" i wypowiedzeniu słów "Pasuję Cię na przyjaciela książek". To ważne wydarzenie było również okazją do wręczenia dzieciom wyprawki czytelniczej. Kolejny rok uczniowie klas najmłodszych dostają od Ministerstwa książkę do pierwszego czytania. W pakiecie znajduje się również poradnika zaadresowany do Rodziców. Akcja "Mała książka - wielki człowiek" przyczynia się do wzrostu czytelnictwa i przede wszystkim zachęca pierwszoklasistów do aktywnego wypożyczania i czytania książek. Młodzi czytelnicy na pamiątkę włączenia ich do grona czytelników Szkoły Podstawowej im. K. Mroza w Jastrzębi otrzymali pamiątkow
Laboratorium Przyszłości
Wykorzystanie pomocy w ramach Programu Laboratorium Przyszłości.
Spotkanie z leśnikiem
W dniu 28.11 w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z Panem Hubertem Ogarem- leśnikiem Nadleśnictwa Radom. Spotkanie zorganizowane zostało dla wszystkich grup przedszkolnych z naszej gminy biorących udział w Gminnym projekcie "I LOVE ZIEMIA". Pan Hubert Ogar z ogromną pasją i w bardzo ciekawy i przystępny sposób zapoznał przedszkolaków z pracą leśnika i mieszkańcami lasu, a także zasadami dokarmiania ptaków.
Urodziny kredki
W sali Zuchów 22 listopada swoje urodziny obchodziła KREDKA. To święto nierozłącznie powiązane jest z dziećmi oraz ich twórczością plastyczną. Nasze przedszkolaki dowiedziały się jakie mamy rodzaje kredek oraz poznały historię ich powstania. Dzieci klasyfikowały kredki według wielkości czy koloru wymyślając przy tym oryginalne nazwy dla powstałych zbiorów. Następnie wspólnie wykonały i ozdobiły zaczarowaną kredkę. Zdjęcia w foto budce oraz zabawy tematyczne sprawiły dzieciom wiele radości. Przedszkolaki przekonały się że, nasza bohaterka nie służy tylko do rysowania czy malowania. KREDKI to przede wszystkim doskonała zabawa!
Wyjazd do Fantasmagorii -centrum zabaw i rozrywki
W dniu 2 grudnia dzieci z grup: „Leśne duszki” , „Zuchy” oraz „Słoneczka” wybrały się na wycieczkę do Fantasmagorii. Na dzieci czekało tam wiele ciekawych atrakcji. Wizyta w sali zabaw pozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną przedszkolaków, ale także stanowiła doskonałą okazję do rozładowania dziecięcej energii i co najważniejsze - radosnej zabawy. Dzieci uczestniczyły w zabawach w salach tematycznych: (w sali muzycznej- disco video z podestem, sali morskiej z tężnią solankową, sali dżungli, sali doświadczania światła) - z placu zabaw i dostępnego sprzętu znajdującego się w sali. Dzieci z grupy „Leśne duszki” uczestniczyły w warsztatach kulinarnych – zdobiły świąteczne pierniczki. W trakcie pobytu w sali zabaw panowała wspaniała atmosfera. Dzieci wróciły zadowolone i pełne niezapomnianych wrażeń.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Nasza szkoła dostała dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Dzięki otrzymanej dotacji mogliśmy zakupić prawie 700 nowości książkowych, o które prosili nasi nasi czytelnicy, czyli sami uczniowie. To jest całe dwa regały książek. Dzięki tym środkom zostaną zrealizowane programy edukacyjne, konkursy i spotkanie autorskie z radomską pisarką. Pierwsze inicjatywy, jak wykonanie plakatów promujących czytelnictwo, czy konkurs listopadowe weekendy z jabłkiem i książką, już zostały zrealizowane. Nowości wydawnicze, lektury, a także literatura popularnonaukowa na pewno posłużą przez kolejne lata. Celem NPRCZ jest przede wszystkim zachęcanie dzieci i młodzieży do sięgnięcia po książki. Dlatego wszystkich gorąco zachęcamy do odwiedzenia szkolnej biblioteki i śledzenia naszych działań!
Andrzejki
to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji, to czas czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Wszystkie panie zabrały dzieci do świata magii i czarów. Przedszkolaki dowiedziały się co ich czeka w niedalekiej przyszłości i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą, jak już dorosną). Było czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.
BAL ANDRZEJKOWY
30 listopada Mały Samorząd Uczniowski zorganizował Bal Andrzejkowy, który był okazją do wspaniałej zabawy dla uczniów klas I-III .Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka oraz wróżby andrzejkowe. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następną okazję do tańca i zabawy.
Wycieczka do Kozienic.
Uczniowie klasy 5a, 6a i 6b udali się na wycieczkę do Kozienic. Tam, w Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu uczniowie spędzili aktywnie czas na pływalni "Delfin". Obiekt jest bardzo duży i doskonale przystosowany do każdych umiejętności pływackich. Są brodziki, baseny dla dzieci i nieco starszych, a także dla tych, którzy w wodzie czują się jak ryba. Nie od dziś wiadomo, ze sport to zdrowie, dlatego uczniowie, pod czujnym okiem ratowników bardzo aktywnie spędzili ten czas i nie mogli narzekać na nudę. Niektórzy urządzali sobie zawody na torach pływackich, inni uprawiali akrobatykę ślizgając się ze zjeżdżalni i jeszcze inni wybrali grę w piłkę wodną. Uczniowie bardzo lubią wodne szaleństwo. Zabawy było bez liku. Po tak aktywnym czasie wszyscy się wysuszyliśmy i bezpiecznie wywróciliśmy do szkoły.
Akademii Robotyki Lego
W dniu 6 grudnia klasy Ic i IIa wybrały się do Akademii Robotyki Lego w Radomiu. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach programowania metodą Robo CAMP, których celem było poznanie zasad działania robotów i urządzeń elektronicznych, technik oprogramowania oraz rozwiązania problemów projektowych. Wszyscy wrócili zadowoleni, tym bardziej, że w szkole czekała na wszystkich jeszcze niespodzianka od Świętego Mikołaja.
Programu Laboratorium Przyszłości
Podsumowanie kolejnego miesiąca Programu Laboratorium Przyszłości wykorzystujące pozyskane narzędzia na zajęciach szkolnych.
PRZEDSZKOLAKI JEDNOCZĄ SIŁY DLA OCHRONY PRZYRODY
W Samorządowym Przedszkolu w Jastrzębi powstał całoroczny projekt edukacyjny o tematyce przyrodniczo- ekologicznej „I LOVE ZIEMIA”. Projekt skierowany jest do wszystkich dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w gminie Jastrzębia i ich rodziców. Celem projektu jest wyrobienie u dzieci proekologicznych postaw i zachowań, kształtowanie poczucia troski i odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze, a także uwrażliwienie na potrzeby naszej planety. Do realizacji działań ekologicznych w ramach projektu zgłosiło się 5 placówek oświatowych: Samorządowe Przedszkole w Jastrzębi (10 grup przedszkolnych), Szkoła Podstawowa w Mąkosach Starych, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Woli Goryńskiej, Szkoła Podstawowa w Bartodziejach, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Owadowie (2 grupy przedszkolne).
Warsztaty plastyczne
W dniu 25 listopada klasa II a i III a wybrały się na wycieczkę do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, podczas których dzieci samodzielnie wykonały własne maskotki – przytulanki. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia wnętrz Pałacu Józefa Brandta, a także obejrzenia niesamowitej wystawy rzeźb kamiennych Anisha Coopera. Uczniowie oglądali wystawę z niesamowitą ciekawością, a ich wyobraźnia w interpretacji dzieł nie znała granic.
Pierwsza Pomoc
Dnia 23 listopada uczniowie klasy VIII uczestniczyli w zajęciach z pielęgniarką Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zakładu Szpitala w Iłży. Omawiane było bezpieczeństwo własne podczas Pierwszej Pomocy, sposoby sprawdzenia stanu poszkodowanego. Młodzież uczyła się oceniać podstawowe parametry życiowe. Uczniowie ćwiczyli prawidłową pozycję boczną, wykonywali resuscytację krążeniowo – oddechową. Dowiedzieli się jak właściwie postępować przy zadławieniach i co zrobić w przypadku krwotoku, oparzenia, zranienia, skręcenia. Oczywiście wiedzieli bez problemu jak wezwać pomoc.
Narysuję Ci bajkę
Uczniowie klas pierwszych odwiedzili Gminną Bibliotekę w Jastrzębi. Pani Dyrektor Małgosia Skwarek zaprezentowała dzieciom różne książki: wesołe, smutne, magiczne, zaczarowane, trójwymiarowe, grające, obcojęzyczne i wiele, wiele innych. Podczas lekcji bibliotecznej
pierwszaki poznały zasady postępowania z książką oraz miały możliwość obejrzeć wyjątkową wystawę „Narysuję Ci bajkę”. Na koniec każdy otrzymał zakładkę do książek oraz słodką niespodziankę wyczarowaną przez Panią Anię Tkaczyk.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Propaguje takie wartości jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe, słowo, uprzejmość.
Dzień Życzliwości w klasie I-III
Życzliwość nas uskrzydla 21.11 to był wyjątkowy dzień w klasach I-III – Dzień Życzliwości. Było mnóstwo uśmiechów i dobrych uczynków. Stworzyliśmy skrzydła życzliwości, które wypełnione zostały miłymi słowami, życzeniami i pozdrowieniami. Każda klasa wybrała również najżyczliwszych uczniów. Reprezentanci Małych Samorządów Uczniowskich wybrali się również poza teren szkoły, aby przekazać dalej uśmiech i miłe słowo. Pamiętajmy, że każde dobro, które czynimy zawsze do nas wraca i taki Dzień Życzliwości powinien trwać cały rok.
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 101811