• O szkole

• 1839 r. - Rząd Gubernialny Sandomierski wystąpił do wójta gminy Jedlnia z projektem założenia szkółki elementarnej dla Jastrzębi i Kozłowa.

1841r. - Sporządzone zostały wykazy kosztów i rysunek architektoniczny. Z braku funduszy projekt złożono do akt.

1847 r. - Sprawę budowy szkoły podjął ksiądz Józef Gacki pleban Jedlni, do której należała Jastrzębia.

1863-1864 r. - Powstanie styczniowe -sprawa budowy szkoły została oddalona (nie było budynku szkolnego, ale nauczano, na zimę przyjmowano nauczyciela, któremu dawano "za kolejką" jeść).

5.12.1866 r. - Postanowiono założyć szkołę elementarną we wsi Jastrzębia z przyłączeniem do niej wsi najbliższych, to jest Wólki Lesiowskiej i Wojciechowa (włościanie deklarują na utrzymanie szkoły
            i nauczyciela po 60 kopiejek z każdego domu)

23.01.1867 r. - Rozpoczęła się nauka. Pierwszym nauczycielem był Jan Krześniak z Nowej Wsi. Zapisanych zostało 102 uczniów (3 oddziały). Rok szkolny skończył się wraz ze zniknięciem śniegu.

1872-1873 r. - Władze carskie wprowadziły do szkoły powszechnej język rosyjski.

1910 r. - Powstał nowy również drewniany budynek szkoły wybudowany przez społeczeństwo Jastrzębi i Wólki Lesiowskiej.

1914-1918 r. - Pierwsza wojna światowa. W szkole stacjonowały kolejno wojska rosyjskie, niemieckie i austriackie. Wszystkie akta szkolne od 1867r.zostały zniszczone, służąc do gotowania posiłku żołnierskiego.

1920 r. - Nauka została wznowiona, zatrudniono dwóch, a w latach następnych trzech nauczycieli.

1933-1938 r. - Kierownikiem szkoły był Jan Sadziak, zjednał społeczeństwo Jastrzębi, które pomogło rozbudować szkołę (dobudowano jedną dużą salę).

1939-1945 r. - Druga wojna światowa. Niemcy rozebrali budynek szkolny, miejscową ludność wysiedlili, nauka została przerwana do czasów wyzwolenia.

1945-1952 r. - Kazimierz Mróz wrócił z Kozienic do rodzinnej wioski i wraz z małżonką zorganizował szkołę. W sprowadzonych barakach poniemieckich przygotowano cztery sale lekcyjne i urządzono szkołę. Kazimierz Mróz otoczył szkołę piękną zielenią, w przyszkolnym parku znalazło się wiele unikalnych gatunków drzew i krzewów.

1954-1957 r. - Kierownikami szkoły byli wówczas J. Zwierzchowski i Z. Foremniak. Liczba uczniów zwiększyła i nauka wróciła do wynajętych izb wiejskich. Budowa szkoły stała się koniecznością.

1957 r. - Kierownikiem szkoły został A. Indan. Powstał komitet budowy szkoły. Społeczeństwo opodatkowało się i 19.03.1959r. następuje wmurowanie kamienia węgielnego.

1961 r. - Uczniowie rozpoczęli naukę w pięknej, nowej, piętrowej szkole. Był to wówczas najokazalszy budynek w całej gminie. Teren wokół szkoły obsadzono roślinami.

W latach 1960-1974 kierownikami szkoły byli kolejno Lucjan Szymczyk, Kazimierz Janiec, Stanisław Orczykowski, Franciszek Muchacki.

1971 r. - Szkoła Podstawowa otrzymała imię Partyzantów Ziemi Kieleckiej. Dokonano również odsłonięcia pomnika 8 tonowego głazu, na którym umieszczono napis "W 100-lecie istnienia szkoły 1867-1967-społeczeństwo Jastrzębi 1971".

1974-1991 r. - Szkoła Podstawowa w Jastrzębi stała się prężnym ośrodkiem oświatowym i kulturalnym na terenie gminy. Została przekształcona w Zbiorczą Szkołę Gminną, pan Franciszek Muchacki został gminnym dyrektorem szkół, a dyrektorem szkoły w Jastrzębi pani Leokadia Król. Kolejnymi dyrektorami w jastrzębskiej placówce byli: Feliks Kiepiel, Stefan Grabowski, Bogusława Wosion.

1991-2007 r. - Rok 1989 przyniósł Polsce transformację ustroju, a wraz z nią wkroczyło "nowe" do oświaty. Jedną z pierwszych zmian było powoływanie dyrektorów szkół w drodze konkursu. Pierwszym dyrektorem została Elżbieta Pietruszewska a zastępcą Leokadia Hernik. Cały okres kierowania placówką to intensywna realizacja różnych inicjatyw.

2004 r. - Publiczna Szkoła Podstawowa rozpoczęła nową kartę historii. Patronem szkoły został Kazimierz Mróz. Tętniąca gwarem kolejnych pokoleń szkoła będzie pomnikiem pamięci wybitnego jastrzębianina.
            2006 r. - Szkoła w Jastrzębi została laureatem Ogólnopolskiego Konkursu "Wolę Wolontariat" i otrzymała tytuł" Szkoła najbardziej przyjazna wolontariuszom".

2007 r. - Dyrektorem szkoły, wyłonionym w drodze konkursu, została Dorota Żurek.

2008-2011 r. - Szkoła organizuje Festyny Rodzinne, które integrują mieszkańców Jastrzębi i okolicznych miejscowości.

01.09.2010 r. - Zostaje powołany Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jastrzębi w skład, którego wchodzi Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Samorządowe Przedszkole.

6.12.2011 r. - Uroczyste otwarcie budynku Samorządowego Przedszkola.

23.06.2013 r. - Odsłonięcie kamienia z tablicą upamiętniającą patrona K. Mroza.

13.10.2014 r. - Wizyta księdza biskupa Henryka Tomasika. Spotkanie z gronem pedagogicznym, pracownikami szkoły oraz społecznością uczniowską.

17.03.2017 r. - Udział uczniów w kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

2017-2018 r. - Początek tworzenia VIII-klasowej szkoły podstawowej i „wygaszania” gimnazjów.

18.09.2019 r. gościł u nas Marcin Prus, 97-krotny reprezentant Polski i wielokrotny Mistrz Polski oraz Mistrz Świata Juniorów z 1997 roku.

2020/2021 rok szkolny rozpoczęło  swoją działalność koło wolontariatu od kierunkiem p. Beaty Klocek oraz p. Agnieszki Szeligi.

01.03.2020 r. udział uczniów w Biegu Wilczym Tropem.